07232018Δευ
Last updateΣαβ, 21 Φεβ 2015 9am

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΑΑΑ: ΦΡ51
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

 « ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 18 Ιουνίου 2018 14:50

Ανάβαση Αχλαδόκαμπου: Θέαμα μετ' εμποδίων

Μέσα σε ένα πλούσιο από πλευράς συμμετοχών και θεάματος διήμερο στις 16-17 Ιουνίου διεξήχθη η Ανάβαση Αχλαδόκαμπου, 4ος γύρος του Valvoline Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων 2018.

Η Ανάβαση Αχλαδόκαμπου 2018 διοργανώθηκε από τη START LINE υπό την αιγίδα του Δήμου Τρίπολης και Μέγα Χορηγό την GRAND CARE.

Ο αγώνας διεξήχθη με μεγάλη καθυστέρηση στο Α΄ του σκέλος λόγω των πολλών ατυχών αγωνιστικών συμβάντων, τα οποία υποχρέωσαν τον Αλυτάρχη στη διακοπή της διαδικασίας εκκίνησης πέντε φορές έως ότου αποκατασταθεί πλήρως η διαδρομή.

Δυστυχώς και ο καιρός δεν ήταν ο καλύτερος σύμμαχος καθώς η Ανάβαση διεξήχθη σε ακραίες, μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες οι οποίες και αυτές με τη σειρά τους δημιούργησαν προβλήματα στις ομάδες.

Ευτυχώς το Β΄ σκέλος ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα απρόοπτο.

Η παρουσία των θεατών ήταν μεγάλη και οι περισσότεροι, αγνοώντας τις καιρικές συνθήκες, παρέμειναν μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

Ο έντονος συναγωνισμός μεταξύ των συμμετεχόντων έφερε τα εξής αποτελέσματα:

Ομάδα Ν (17 εκκινήσαντες - 14 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 19, Παναγιώτης Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX
2ος Νο 20, Ευάγγελος Παναρίτης -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo IX
3ος Νο 15, Διονύσιος Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16

Ομάδα Α (19 εκκινήσαντες - 12 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 37, Λεωνίδας Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC
2ος Νο 41, Παναγιώτης Λιώρης -ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC
3ος Νο 40, Ιωάννης Μποζιονέλος -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo VIII

Ομάδα Ε (21 εκκινήσαντες - 17 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6
2ος Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16
3ος Νο 63, Γεώργιος Κεχαγιάς -ΑΣΣΟΑΑ με Ford Sierra RS Cosworth

Formula Saloon (22 εκκινήσαντες - 17 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 73, Κωνσταντίνος Λαζαρίδης -ΟΦΑΔ με Mitsubishi Evo VIII
2ος Νο 67, Παναγιώτης Σολδάτος -ΑΣΜΑ με Ford Fiesta 2.0 turbo
3ος Νο 76, Κωνσταντίνος Ζυγογιάννης -ΦΙΛΜΠΑ με Audi A3 1.6 turbo 

Κατηγορία Ιστορικών (12 εκκινήσαντες - 11 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000
2ος Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600
3ος Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

Ομάδα Ν έως 2 Λίτρα (15 εκκινήσαντες - 12 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 15, Διονύσης Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16
2ος Νο 10, Κίμωνας Θέος -ΦΙΛΜΠΑ με Peugeot 106 S16
3ος Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

Ομάδα Α έως 2 Λίτρα (13 εκκινήσαντες - 8 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS
2ος Νο 31, Χρήστος Μάντεσης -ΑΟΛΑΠ με Honda Civic Type R
3ος Νο 28, Βασίλειος Ρέκκας -ΑΛΑΚ με Citroen Saxo VTS

Ομάδα Ε έως 2 Λίτρα (17 εκκινήσαντες - 14 τερματίσαντες)
Νικητής Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6
2ος Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16
3ος Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος -ΑΛΤ με Ford Escort RS2000

Ομάδα Ν2
Νικητής Νο 15, Διονύσης Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16
2ος Νο 10, Κίμωνας Θέος -ΦΙΛΜΠΑ με Peugeot 106 S16
3ος Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

Ομάδα Ν4 (Δεν προσμετρά)
1ος Νο 19, Παναγιώτης Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX
2ος Νο 20, Ευάγγελος Παναρίτης -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo IX

Κλάση Α5 (Δεν προσμετρά)
Νο 22, Ιωσήφ Βουτσινός -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Fiat Cinquencento Sporting

Κλάση Α6
Νικητής Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS
2ος Νο 28, Βασίλειος Ρέκκας -ΑΛΑΚ με Citroen Saxo VTS
3ος Νο 26, Γεώργιος Γιαννόπουλος -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS

Κλάση Α7
Νικητής Νο 31, Χρήστος Μάντεσης -ΑΟΛΑΠ με Honda Civic Type R
2ος Νο 34, Γεώργιος Αναδιώτης -ΑΣΜΑ με Renault Clio Sport 2.0
3ος Νο 30, Αλέξανδρος Τσιόγκας -ΕΛΛΑΔΑ με Peugeot 106 S16

Κλάση Α8
Νικητής Νο 37, Λεωνίδας Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC
2ος Νο 41, Παναγιώτης Λιώρης -ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC
3ος Νο 40, Ιωάννης Μποζιονέλος -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo VIII

Κλάση Ε10
Νικητής Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16
2ος Νο 42, Γεώργιος Ντέκας -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Citroen Saxo VTS
3ος Νο 48, Κωνσταντίνος Ντέκας -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Peugeot 205 Rallye 1.6

Κλάση Ε11
Νικητής Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6
2ος Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος -ΑΛΤ με Ford Escort RS 2000
3ος Νο 53, Ηλίας Τσαγγαράς -ΑΣΜΑ με Opel Astra K/C

Κλάση Ε12
Νικητής Νο 63, Γεώργιος Κεχαγιάς -ΑΣΣΟΑΑ με Ford Sierra RS Cosworth
2ος Νο 60, Γεώργιος Κουρασμενάκης -ΑΛΑΧΑΝΙΩΝ με BMW M3 E36
3ος Νο 61, Θεοδώρα Χόνδρου -ΑΛΑΚΑΛΑΜΑΤΑΣ με Ford Sierra RS Cosworth

FSA (Δεν προσμετρά)
Νο 64, “ILIO” -ΑΛΑΚΑΛΑΜΑΤΑΣ με Ferrari 458 Challenge

FSA2L (Δεν προσμετρά)
1ος Νο 65, Αθανάσιος Ασίκης -START LINE με Honda Civic Type R
2ος Νο 66, Ρένος Παπαδάτος -ΑΛΕΖ με Peugeot 106 S16

FST
Νικητής Νο 73, Κωνσταντίνος Λαζαρίδης -ΟΦΑΔ με Mitsubishi Evo VIII
2ος Νο 67, Παναγιώτης Σολδάτος -ΑΣΜΑ με Ford Fiesta 2.0 turbo
3ος Νο 69, Κωνσταντίνος Πατσουρέας -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX

FST2
Νικητής Νο 76, Κωνσταντίνος Ζυγογιάννης -ΦΙΛΜΠΑ με Audi A3 1.6 turbo
2ος Νο 80, Ιορδάνης Κωνσταντινίδης -ΛΑΜΚΕ με Skoda Fabia 1.4 16V
3ος Νο 77, Γεώργιος Ανδριανόπουλος -START LINE με Ford Sierra RS Cosworth

SEAJETS CUP
Νικητής Νο 83, Ταξιάρχης Ασημακόπουλος -START LINE με Skoda Fabia 1.2 turbo
2ος Νο 84, Βασίλης Κοκλάνης -ΛΑΜΚΕ με Skoda Fabia 1.2 turbo
3ος Νο 81, Δημήτρης Κοκμωτός -ΕΛΛΑΔΑ με Skoda Fabia 1.2 turbo

Ιστορικά Κατηγορίες 1,2,3,4
Νικητής Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000
2ος Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600
3ος Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

Ιστορικά Κατηγορίες 1,2
Νικητής Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600
2ος Νο 86, Γεώργιος Καρράς -ΑΛΤ με BMW 2002 Ti
3ος Νο 87, Κωνσταντίνος Κοφινάς -ΑΣΜΑ με Alfa Romeo GT Veloce 2000

Ιστορικά Κατηγορία 3
Νικητής Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000
2ος Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000
3ος Νο 96, Ιωάννης Κάτσικας -KIRKOS RACING TEAM/ΕΛΛΑΔΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

Ιστορικά Κλάση έως 2000cc
Νικητής Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000
2ος Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600
3ος Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

Η ΑΛ ΤΡΙΠΟΛΗΣ απέμεινε Κύπελλα στους έξι (6) πρώτους αθλητές της, ανάλογα με τους χρόνους που πραγματοποίησαν:
Νικητής Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης με Citroen AX Sport 1.6 (χρόνος 06.28.89)
2ος Νο 43, Σπύρος Βοργιάς με Peugeot 106 S16 (χρόνος 06.31.33)
3ος Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος με Ford Escort RS2000 (χρόνος 06.42.92)
4ος Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης με Citroen Saxo VTS (χρόνος 06.44.37)
5 ος Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος με Peugeot 106 S16 (χρόνος 06.57.71)
6ος Νο 26, Γεώργιος Γιαννόπουλος με Citroen Saxo VTS (χρόνος 07.08.38)

Η ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ απέμεινε Κύπελλα στους τρεις (3) πρώτους αθλητές της, ανάλογα με τους χρόνους που πραγματοποίησαν:
Νικητής Νο 36, Νικόλαος Παπαδόπουλος με Ford Escort WRC (χρόνος 06.50.75)
2ος Νο 50, Χριστόφορος Αλεξόπουλος με Opel Ascona 2.0 (χρόνος 07.04.60)
3ος Νο 64, “ILIO” με Ferrari 458 Challenge (χρόνος 07.10.66)

Αποτελέσματα: Τελικά ανά Κατηγορία

Αποτελέσματα: Σκέλος 1

Αποτελέσματα: Σκέλος 2