ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 27 Μαϊος 2024 00:35

45ο Η&Κ ΑΕΒΕ Ράλλυ Κρήτης 2024 | Αποτελέσματα Featured

45ο Ράλλυ Κρήτης – Ένας αγώνας «Ρουλέτα» δεδομένου του άστατου καιρού και για πολλά πληρώματα δεν ήξερες που θα «πέσει η μπίλια»…στεγνό ή βρεγμένο
Την Οργάνωση του 1ου γύρου του Π.Π.Ρ. Ασφάλτου έχει αναλάβει ο ΑΟΚρήτης-Αθλητικός Όμιλος Κρήτης, με συνδιοργάνωση την Περιφέρεια Κρήτης και Δήμο Ηρακλείου και χορηγός του αγώνα είναι η Η&Κ ΑΕΒΕ, αποκλειστικός έμπορος και εξουσιοδοτημένος επισκευαστής αυτοκινήτων HYUNDAI-ΚΙΑ για το νομό Ηρακλείου.
Με νικητές τους Λευτέρη Αλυγιζάκη - Μιχάλη Χατζηδάκη ολοκληρώθηκε το συναρπαστικό - απρόβλεπτο όπως αποδείχθηκε λόγω καιρού το «45ο ΗΚ αεβε Ράλλυ Κρήτης», πρωτο αγώνα του Π.Π.Ρ Ασφάλτου.
Στην ΕΔ.5 – ΚΕΡΑΣΙΑ 2, μετά την εγκατάλειψη των Αναπολιοτάκη Γιώργο - Τσιούκα Θανάση το πλήρωμα του Skoda Fabia R5, πέρασε στην 2η θέση γενικής , αλλά μετά την στεγνή σχεδόν Ε.Δ.6 - ΑΥΓΕΝΙΚΗ 2, επικράτησε και πέρασε στην 1η θέση γενικής όπου και παρέμεινε μέχρι και την 7η ΕΔ - ΚΕΡΑΣΙΑ 3 όπου ήταν τελικά η τελευταία ΕΔ του αγώνα λόγω ακύρωσης της Ε.Δ.8 - ΑΥΓΕΝΙΚΗ 3, για λόγους ασφαλείας.

45 ΡΚ

Στην 2η θέση Γενικής τερμάτισαν οι Κτιστάκης Δημήτρης – Κτιστάκης Μανώλης με το Peugeot 306, παρόλο τα μικροπροβλήματα που είχαν λόγω του καιρού. Θέση που τους εξασφάλισε και την νίκη στην κλάση τους C3 και την F2E.
Οδηγώντας γρήγορα αλλά και με ‘σύνεση’ οι Αυγερόπουλος Χρήστος – Γιαβάσης Στράτος κατάφεραν να περάσουν στην 3η θέση Γενικής μετά την εγκατάλειψη των Τσολακίδη Σωκράτη – Πολυζώη Γιώργου στην Ε.Δ.7 - ΚΕΡΑΣΙΑ 3, κατακτώντας και την νίκη στην C4

Στην 4η θέση γενικής και τερμάτισαν οι Καφετζάκης Γιάννης – Ξάνθος Νικος, παίρνοντας και την 1η θέση στην C5

Την νίκη στην C5 πήραν οι Σταματάκης Στράτος – Φακουρέλης Φίλιππος με το Peugeot 106, τερματίζοντας στην 12η θέση της γενικής.