ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 12 Οκτωβρίου 2020 11:53

IAME Series Greece 2020, Rd1: Συναρπαστική πρεμιέρα!

Με τη συμμετοχή 27 αγωνιζόμενων, που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό πρωταγωνιστώντας σε συναρπαστικές μάχες με φόντο το ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του IAME Series Greece 2020!

Και στις τρεις κατηγορίες του αγώνα που έλαβε χώρα στο «Kartodromo» και συνδιοργανώθηκε από τα αθλητικά σωματεία «Artemis Auto Club» και «Α.Λ.Α.», είχαμε πολλές μονομαχίες ρόδα με ρόδα, στο πολυαναμενόμενο ξεκίνημα μίας σεζόν που άρχισε με καθυστέρηση, λόγω της παγκόσμιας πανδημίας του Covid-19.

Στην κατηγορία X30 MINI (8-12 ετών) συμμετείχαν δέκα αθλητές, με τους έξι εξ αυτών να ανήκουν στην Κλάση X30 MINI B (ηλικία 8-10 ετών). Ο Νικόλας Φραγκάκης (#35, Praga Zahos Karting, Praga) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού ήταν πρώτος σε ελεύθερες δοκιμές, χρονομετρημένες, τους Προκριματικούς Α & Β αλλά και στον Τελικό!

Εκεί το βάθρο συμπλήρωσαν ο Αθανάσιος Ζάχος (#62, Praga Zahos Karting, Praga) και ο Στυλιανός Κολοβός (#38, Fortune Motorsport, Kart Republic), που εναλλάσσονταν όλη μέρα στις κατατάξεις!

Ο Ζάχος ήταν και νικητής της Κλάσης X30 MINI B, εκεί όπου την πρώτη τριάδα στελέχωσαν οι Πάνος Αλεξόπουλος (#99, Maitos Kosmic Kart Racing, Kosmic) και Κωνσταντίνος Κουντούρης (#70, Zorri-Birel Art Greece, Birel Art).

Στην X30 JUNIOR (12-14 ετών) διεκδίκησαν τη νίκη έξι αθλητές, με τελικό νικητή τον Βασίλη-Γαβριήλ Μιχαηλίδη (#144, Maitos Kosmic Kart Racing, Kosmic) που ήταν ταχύτερος στα ελεύθερα δοκιμαστικά, πήρε την pole position, είδε πρώτος την καρό σημαία στον Προκριματικό Α και ολοκλήρωσε την ημέρα με τη νίκη στον Τελικό.

Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Χρήστος Χατζής (#117, Cosmosrally Kart Academy, Redspeed) που ήταν ανταγωνιστικός σε όλες τις διαδικασίες και μάλιστα είχε κερδίσει στον Προκριματικό Β και ο Γιάννης Δήμος (#128, Fortune Motorsport, Maranello).

Τέλος, στην X30 SENIOR (από 14 ετών) πήραν εκκίνηση έντεκα οδηγοί και σε αυτή την κατηγορία είχαμε τις μεγαλύτερες ανατροπές! Από τη μάχη της pole position φάνηκε πως όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, αφού είδαμε διαφορές χιλιοστών του δευτερολέπτου – μόλις 0.008 χώριζαν τους τρεις πρώτους!

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως είχαμε πέντε διαφορετικά ονόματα στην κορυφή της κατάταξης στις πέντε διαδικασίες της ημέρας (κατά χρονική σειρά: Ανδρέας Δεβετζόγλου, Γιάννης Ντάφος, Ανδρέας Σπανός, Χρήστος Σαγανάς και Σωτήρης Αθανασόπουλος)!

Όμως ο Αθανασόπουλος (#241, GSR Team, FA) ήταν αυτός που πρώτευσε την πιο καθοριστική στιγμή, καθώς είδε πρώτος την καρό σημαία στον Τελικό, ακολουθούμενος από τον Χρήστο Σαγανά (#231, Zorri-Birel Art Greece) και τον Ανδρέα Σπανό (#235, Praga Zahos Karting, Praga).

Ο δεύτερος γύρος του θεσμού θα λάβει ξανά χώρα στην πίστα των Αφιδνών, στις 29 Νοεμβρίου!