ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016 19:32

7ος Αγώνας Πρωταθλήματος Drift: Αποτελέσματα

Ο Τελικός του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 15-16 Οκτωβρίου στις Αφίδνες, στέφοντας τους Πρωταθλητές για το 2016.

Ο 7ος και τελικός γύρος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift, διοργανώθηκε από το Αθλητικό Σωματείο "Αγωνιστική Λέσχη Αυτοκινήτου " (Α.Λ.Α.) και συγκέντρωσε 40 συμμετοχές, με τους οδηγούς να προσφέρουν άφθονο θέαμα, στην τελευταία φετινή συνάντηση, που έκρινε και τους Πρωταθλητές των δύο Κατηγοριών.

Στην Κατηγορία Pro που συγκέντρωσε 22 συμμετοχές, νικητής αναδείχθηκε ο Τάσος Χάρκας (BMW E30 V8) που επικράτησε στον Τελικό του Κώστα Καπότη (BMW E30). Στον Μικρό Τελικό, ο Νίκος Ζιλιμπινάκης (BMW E30 SR20) επιβλήθηκε του Αποστόλη Νίκου (BMW E30 V12) κατακτώντας την τρίτη θέση, με τον Νίκου να ολοκληρώνει τέταρτος, έχοντας πάντως εντυπωσιάσει στην πρώτη του εμφάνιση στο θεσμό.

Όσο για την Street Legal των 18 οδηγών, ο Γιώργος Γελαδάς (Toyota Corolla 1600) έφτασε σε ακόμη μια νίκη, με τον Τιμόθεο Αντίοχο (Mazda MX5 Turbo) να ολοκληρώνει στη δεύτερη θέση. Τρίτος, τερμάτισε ο Σπύρος Μανής (BMW M3 E36) που επικράτησε στον Μικρό Τελικό του Μιχάλη Σιδέρη (BMW E30), ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Drift 2016 ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και όλοι ετοιμάζονται για ακόμη καλύτερη συνέχεια από πλευράς θεάματος, συναγωνισμού και προσέλευσης θεατών, το 2017!