ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 05 Σεπτεμβρίου 2016 14:12

5ος Αγώνας Πρωταθλήματος Drift: Αποτελέσματα

Η συνέχεια για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Drift δόθηκε το Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου στη Λιθακιά Ζακύνθου, με έναν εντυπωσιακό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από το Αθλητικό Σωματείο "Αυτοκινητιστική Λέσχη Ζακύνθου" (Α.ΛΕ.Ζ.), όντας ο 5ος φετινός γύρος του Πρωταθλήματος Drift. Η πίστα καρτ στη Λιθακιά Ζακύνθου, φιλοξένησε 34 οδηγούς και πολλούς θεατές, οι οποίοι απόλαυσαν μια έντονη ημέρα, με πολύ θέαμα και έντονο συναγωνισμό.  Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε δύο κατηγορίες, την Pro και την Street Legal, ανάλογα με τις προδιαγραφές των αυτοκινήτων τους. Η διαδρομή ήταν απαιτητική για τους αθλητές, καθώς περιλάμβανε 2 στροφές και 3 ζώνες Drift, ενώ ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη σωστή γραμμή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, νικητής στην Κατηγορία Pro, μετά από αγώνα υψηλού επιπέδου από όλους τους συμμετέχοντες, αναδείχθηκε ο τοπικός Γιώργος Κορωνιός (Nissan 200 SX RB 25Det), που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, επικρατώντας στον τελικό του Νίκου Τσέλου (Mazda RX-8). Στο βάθρο της Κατηγορίας ανέβηκε και ο Νίκος Ζιλιμπινάκης (BMW E30 SR 20), που ολοκλήρωσε τον αγώνα στην τρίτη θέση, εμπρός από τον Σωτήρη Σπυρόπουλο (BMW M3 E30).  Όσο για την Street Legal, εκεί η νίκη κατέληξε στον Χρήστο Ρουσόπουλο (Toyota Starlet KP 60), ο οποίος επικράτησε του Γιώργου Γελαδά (Toyota Corolla AE 86), με τον Λουκά Παυλόπουλο (Nissan 350Z), να συμπληρώνει το βάθρο, αφού επικράτησε του τοπικού Νίκου Σταμίρη (BMW E30).

Για τη συνέχεια, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Drift θα ταξιδέψει σχεδόν όλη την Ελλάδα, αφού ο επόμενος γύρος του θεσμού, έχει προγραμματιστεί για τις 24-25 Σεπτεμβρίου, στην Κοζάνη!

Αποτελέσματα PRO

Αποτελέσματα Street Legal

Στη σελίδα του αγώνα μπορείτε να βρείτε όλο το διαθέσιμο υλικό που έχει δημοσιευθεί

Last modified on Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2016 13:43