ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

« ÓΠΟΥ ÁΜΙΛΛΑ ΕΝΤΑÝΘΑ ΚΑΙ ΝÍΚΗ ΕΣΤÍ  »

Δευτέρα, 30 Μαϊος 2016 16:36

Αγώνας Wild Terrain Πάτρας: Αποτελέσματα

Στις 27-29 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στην Κάτω Βλασσία Αχαΐας, ο 3ος γύρος του Κυπέλλου Περιπέτειας 4Χ4 Wild Terrain Κεντρικής Στερεάς Ελλάδος και Πελοποννήσου, που στέφθηκε από επιτυχία.

Τη διοργάνωση ανέλαβε το Αθλητικό Σωματείο 4Χ4 Πάτρας "SkartaEkato", με 24 πληρώματα να παίρνουν εκκίνηση την Παρασκευή 27 Μαΐου από τον Μόλο της Αγίου Νικολάου. Το Σάββατο 28 Μαΐου, το επίκεντρο του αγώνα μεταφέρθηκε από την Πάτρα στην Κάτω Βλασσία, από όπου και ξεκίνησε ο αγώνας που περιλάμβανε 4 απαιτητικές διαδρομές. Οι οδηγοί προσέφεραν άφθονο θέαμα στους πολλούς θεατές που παρακολούθησαν τις δύσκολες προσπάθειες των οδηγών.

Όσον αφορά στα αποτελέσματα, στην μικρότερη κλάση του αγώνα, την Entry 33 νικητές αναδείχθηκαν οι Μηνάς Τσουλακίδης-Κωνσταντίνος Πανταγιάς (Suzuki Samurai), ενώ τους ακολούθησαν οι Δημήτρης Κελλάρης-Χρήστος Δημούλιας (Jeep Wrangler) και Διονύσης Παπαδάτος-Φώτης Παλύβος (Suzuki Samurai). Στην Entry 33+ η νίκη κατέληξε στους Θεόδωρο Πανταζάκο-Κωνσταντίνο Γκιαούρη (Jeep Wrangler), με τους Παναγιώτη Λαζανά-Μανώλη Κατσογριδάκη (Jeep Wrangler) και Γιώργο Βράκα-Παναγιώτη Λυσιγάκη (Jeep Cherokee) να συμπληρώνουν το βάθρο.

Στην μικρότερη κλάση της Wild Terrain, την WT-36 που ήταν και η πιο πολυπληθής του αγώνα συγκεντρώνοντας 9 συμμετοχές, καλύτεροι αποδείχθηκαν οι Παναγιώτης και Θανάσης Αθανασόπουλος (Suzuki Samurai). Τους νικητές ακολούθησαν οι Σωτήρης Τζουβάρας-Γιάννης Πάκος (Suzuki Samurai), με τους Γιώργο Στεργίου-Άρη Πριόνα (Suzuki Samurai) να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα. Στην WT-40, οι Μανώλης Νταής-Μανώλης Ξάνθος (Jeep Wrangler) επικράτησαν των Ηλία Σαρανταυγά-Μανώλη Θεοδώρου (Land Rover), τη στιγμή που στην WT-40+ νικητές αναδείχθηκαν οι Κρητικοί Άγγελος Κοκολάκης-Γιώργος Μιχαλόπουλος (Rock Bounger), με τους Χρήστο Ντάγγα-Σταύρο Τσέλιο (Jeep Renegade) και Γιώργο Τσουράκη-Αντώνη Κουτσοδόντη (WOD) να διαμορφώνουν το βάθρο.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε καλό κλίμα, με τις απονομές να διεξάγονται στο χωριό Μετόχι.